Новини < Повернутися до переліку новин

Олександр Оніщенко та Михайло Войцеховський взяли участь в роботі Комітету з банківського, фінансового та страхового права АПУ

2016-03-01

29 лютого 2016 року відбувся круглий стіл Комітету з банківського, фінансового та страхового права Асоціації правників України,  де обговорювались способи удосконалення правових інструментів консолідації банківського сектору. У круглому столі взяв участь і Олександр Оніщенко – управляючий партнер АК «Правочин» та молодший юрист АК «Правочин» Михайло Войцеховський.

Засідання розпочалось з виступу заступника Голови Національного банку України Владислава Рашкована, який спільно із заступником директора Департаменту  реєстраційних питань та ліцензування НБУ Олександром Бевзом представив концепцію щодо реорганізації банків та очікувані зміни законодавства в цій сфері. Аналізуючи проблеми в процесі приєднання банків, доповідачами було акцентовано увагу на тих з них, які виникають із податкових правовідносин, законодавчих обмежень та деяких регуляторних питань.

Умовно поділивши процес приєднання банків на 4 етапи, спікери зупинились на юридичних неточностях, які виникають на кожному з них. Так, на початковому етапі, при визначенні умов злиття, банки стикаються з економічно необґрунтованим підходом до визначення коефіцієнта конвертації акцій, необхідністю отримання висновку незалежного експерта, вимогою повідомлення всіх акціонерів про злиття та подання ними відповідних документів (особливо складно це забезпечити у разі наявності великої кількості міноритарних акціонерів). 

При підготовці до отримання дозволу від НБУ, проблемними є питання розмежування повноважень комісії реорганізації та виконавчого органу, розкриття банківської таємниці, визначення дати початку самого злиття. На наступних етапах також виникають проблеми, зокрема стосовно порядку задоволення вимог кредиторів, правил передачі активів та визначення їх вартості, перереєстрації відокремлених структурних підрозділів, тощо.

Для врегулювання виявлених недоліків, доповідачами було запропоновано внести зміни у Закон України № 78 «Про заходи, спрямовані на сприяння капіталізації та реструктуризації банків», якими удосконалити уже існуючу спрощену процедуру приєднання банків, що потребують капіталізації шляхом введення більш вагомого договірного елементу, відмови від повідомлення кредиторів, пов’язання дій НБУ із діями державних реєстраторів, перенесення податкової перевірки на час функціонування уже об’єднаного банку.

Представники НБУ висловили готовність до співпраці в підготовці таких змін до Закону із широким залученням фахівців Асоціаціі правників України.

Наступна новинаПопередня новина