Новини < Повернутися до переліку новин

Новий формат, нові обличчя, старі проблеми

2016-03-05

02 березня 2016 року з нагоди обрання керівництва та нового складу Ради Комітету  відбулось установче засідання Комітету з податкового та митного права Асоціації правників України. На засіданні були присутні представники АК «Правочин» Олександр Оніщенко, керуючий партнер, та Михайло Войцеховський, молодший юрист. 

Цього разу майданчиком для проведення засідання було обрано Музей Тараса Шевченка, в якому організаторами проведена цікава та змістовна екскурсія.

Перша  частина заходу була присвячена обговоренню основних напрямків діяльності комітету у найближчі два роки. Члени Ради поділились своїми планами на майбутнє та баченням своєї ролі в розвитку комітету. Друга частина засідання була присвячена обговоренню судової практики в податкових спорах. Головним гостем заходу став Антон Поляничко, – заступник начальника відділу забезпечення роботи Голови та заступників Голови Вищого адміністративного суду України, який намагався дати коментарі стосовно найбільш болючих питань, які цікавили практиків.

Говорячи про СЕА ПДВ, Антон Олегович зазначив, що це не є чимось кардинально новим. Просто потрібно пам’ятати, що електронне адміністрування – це не просто комп’ютерна програма чи набір двійкового коду.  Ключовим елементом цієї системи є інформація, а будь-які дії з такою інформацією мають правовий характер. 

Багато уваги було приділено обговоренню позиції Верховного суду України щодо дискреційних повноважень податкових органів та правових наслідків встановлення фіктивності контрагентів. За аналізом судової практики присутніми було констатовано, що Верховний суд України, на жаль, змінює свою позицію щодо обсягу і змісту доказів, які мають оцінюватись судами при розгляді справ про оскарження податкових повідомлень-рішень (ППР) за нікчемними угодами. Так, в постановах ще початку 2015 року ВСУ акцентує увагу на необхідності оцінювати те, чи насправді відбувалися господарські операції і чи не позбавлені вони ділової мети, водночас  в постановах кінця 2015 – початку 2016 року говорить, що вироку по фіктивному підприємництву для керівника підприємства-постачальника  цілком достатньо, для невизнання податкового кредиту у всіх його контрагентів по ланцюгу постачання.

Члени комітету дійшли висновку, що усунути такі неточності можна звернувшись до Конституційного суду України та до ЄСПЛ, а також шляхом залучення суддів Верховного суду України до публічних обговорень та підвищенням персональної відповідальності за прийняття необґрунтованих рішень. 

 

 

  

 

Наступна новинаПопередня новина